21st International Harp Contest in Israel—Stages 1 and 2

0

Pictured: The nine semifinalists are (clockwise from top left) Claudia Lucia Lamanna, Ekaterina Dvoretskaya, Beatriz Cortesão, Lea Maria Löffler, Daria Rumiantseva, Serafina Jaffé, Miriam Ruf, Xinyue Zhang, and Emily Hoile.

49 harpists representing 22 countries are the competitors in the 21st International Harp Contest in Israel. Contestants perform required repertoire and free choice selections over four stages. Due to the ongoing pandemic, the prestigious triennial competition livestreamed the first two stages, which were held remotely Sept. 1–14. The semi-final and final stages will be held in person Dec. 16–21 in Old Acre (Akko), Israel. Founded by Aharon Zvi Propes in 1959, the contest is now directed by the principal harpist with the Israel Philharmonic, Julia Rovinsky.

September 14, 2021

Following Stage II, which took place September 12–14, the following contestants will advance to Stage 3:

17. Daria Rumiantseva, Russia
20. Emily Hoile, United Kingdom
22. Serafina Jaffé, Germany
29. Xinyue Zhang, China
35. Ekaterina Dvoretskaya, Russia
51. Beatriz Cortesão, Portugal
58. Lea Maria Löffler, Germany
59. Miriam Ruf, Germany
60. Claudia Lucia Lamanna, Italy

Stage 2 Competitors and Schedule

Following Stage I, which took place September 1–5, the following contestants advanced to Stage 2.

Watch Session 1 on Sept. 12 at 5 p.m. Israel time (GMT +3).

3. Chiara Sax, Austria
4. Maria Bubnova, Russia
5. Luna Vissers, Belgium
9. Anna-Lena Killinger, Austria

Watch Session 2 on Sept. 12 at 8 p.m. Israel time (GMT +3).

12. Hanjiao Zou, China
14. Wan Zhongming, Canada
17. Daria Rumiantseva, Russia
20. Emily Hoile, United Kingdom

Watch Session 3 on Sept. 13 at 5 p.m. Israel time (GMT +3).

22. Serafina Jaffé, Germany
24. Valerio Lisci, Italy
29. Xinyue Zhang, China
30. Roxana Hädler, Czech Republic

Watch Session 4 on Sept. 13 at 8 p.m. Israel time (GMT +3).

35. Ekaterina Dvoretskaya, Russia
38. Klara Wośkowiak, Poland
40. Veronika Lemishenko, Ukraine
45. Luisa Gabrisch, Germany

Watch Session 5 on Sept. 14 at 5 p.m. Israel time (GMT +3).

47. Marika Cecilia Riedl, Germany
49. Abigail Kent, USA
51. Beatriz Cortesão, Portugal
55. Teresa Emilia Raff, Germany

Watch Session 6 on Sept. 14 at 8 p.m. Israel time (GMT +3).

56. Naho Higuchi, Japan
58. Lea Maria Löffler, Germany
59. Miriam Ruf, Germany
60. Claudia Lucia Lamanna, Italy

Propes Prize for the best performance of “Suite for Harp” by A. Dorman in Stage I

29. Xinyue Zhang, China

Watch Zhang’s performance.

Stage 1 Competitors and Schedule

Watch Session 1 on Sept. 1 at 5 p.m. Israel time (GMT +3).

1. Kaytie Kerr, USA
3. Chiara Sax, Austria
4. Maria Bubnova, Russia
5. Luna Vissers, Belgium
6. Chu-Heng Liao, Taiwan

Watch Session 2 on Sept. 1 at 8 p.m. Israel time (GMT +3).

7. Madeleine Fougeras, France
8. Rosanna Moore, United Kingdom
9. Anna-Lena Killinger, Austria
10. Emily Melendes, USA
11. Morgan Short, USA

Watch Session 3 on Sept. 2 at 5 p.m. Israel time (GMT +3).

12. Hanjiao Zou, China
13. Hiu Man Lilian Kong, Hong Kong
14. Wan Zhongming, Canada
16. Cansu Sezal, Turkey
17. Daria Rumiantseva, Russia

Watch Session 4 on Sept. 2 at 8 p.m. Israel time (GMT +3).

18. Sakuya Ota, Japan
20. Emily Hoile, United Kingdom
21. Olivia Debrabandere, Belgium
22. Serafina Jaffé, Germany
23. Kseniia Kochergina, Russia

Watch Session 5 on Sept. 3 at 5 p.m. Israel time (GMT +3).

24. Valerio Lisci, Italy
26. Juliette Duguay (Patenaude), Canada
27. Gunes Hizlilar, Turkey
28. Liubov Yuryeva, Russia
29. Xinyue Zhang, China

Watch Session 6 on Sept. 3 at 8 p.m. Israel time (GMT +3).

30. Roxana Hädler, Czech Republic
33. Jianan Wang, China
35. Ekaterina Dvoretskaya, Russia
38. Klara Wośkowiak, Poland
39. Varvara Bovina, Russia

Watch Session 7 on Sept. 4 at 5 p.m. Israel time (GMT +3).

40. Veronika Lemishenko, Ukraine
43. Solenn Grand, France
44. Yun Chai Lee, Singapore
45. Luisa Gabrisch, Germany
46. Milo Harper, United Kingdom

Watch Session 8 on Sept. 4 at 8 p.m. Israel time (GMT +3).

47. Marika Cecilia Riedl, Germany
48. Zarja Javh Dobernik, Slovenia
49. Abigail Kent, USA
50. Bailey Jorgensen, USA
51. Beatriz Cortesão, Portugal

Watch Session 9 on Sept. 5 at 5 p.m. Israel time (GMT +3).

52. Catharina Mothes, Germany
53. Juri Saito, Japan
55. Teresa Emilia Raff, Germany
56. Naho Higuchi, Japan
57. Maёlle Martin, France

Watch Session 10 on Sept. 5 at 8 p.m. Israel time (GMT +3).

58. Lea Maria Löffler, Germany
59. Miriam Ruf, Germany
60. Claudia Lucia Lamanna, Italy
61. Shiho Minami, Japan

For more information, visit the International Harp Contest in Israel website.

Share.

About Author

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.